مراسم رونمایی کتاب «کارآمدی نظام» با حضور محمدتقی دشتی و سید مرتضی میرتبار دو نویسنده کتاب در سرای ناشران عمومی برگزار شد.
به گزارش ستاد خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، محمدتقی دشتی در ابتدای این مراسم گفت: کتاب «کارآمدی نظام» می‌کوشد، کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران را در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی تحلیل کند و از این رهگذر آسیب‌ها و نابسامانی‌ها را بیابد و در گام پسین، از راهکارهای پژوهشی و نخبگی، راهبردهای کوتاه مدت، بلند مدت برای بهبود کارایی و اثربخشی نظام در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی پیشرو باشد.
وی افزود: این کتاب برای نخبگان وارد بازر شده است؛ هنگامی که سال 1396 مقام معظم رهبری دغدغه کارآمدی نظام را داشتند، کتاب «کارآمدی نظام» با روش اس.پی.ام به همین منظور تالیف شد.
نویسنده کتاب درادامه گفت: این اثر به نویسندگی محمدتقی دشتی، سید مرتضی میرتبار و یاور عیوضی با مشارکت اساتید و نخبگان حوزه با روش ترکیبی تالیف شده و جزئیات هدف کتاب، کارآمدسازی نظام جمهوری اسلامی با تاکید بر عوامل و گره‌های اصلی است.
دشتی اظهار داشت: روش ترکیبی و جامع اس.پی.ام روشی است که از مساله شروع شده و بعد از کشف گره‌های اصلی مساله، راهبرد ، راهکارها و شرح وظایف نهادهای مربوط را شرح داده است.
نویسنده کتاب در ادامه گفـت: روش ترکیبی اس.پی.ام بتازگی توسط مرکز پژوهش مبنا به عنوان روش جدید نوآوری و در این عرصه ثبت شده است .
وی ادامه داد: مخاطبان این کتاب، نخبگان دانشی و اجرایی هستند؛ وقتی این کتاب را نخبگان مطالعه کنند، به اختلال در کارآمدی اشراف پیدا کرده و متوجه می‌شوند چه مقدار ناکارآمدی وجود دارد که می‌تواند بسیار موثر باشد.
سید مرتضی میرتبار دیگر نویسنده این کتاب در نشست خبری اظهار داشت: با توجه به تحقیقهای انجام شده، بزرگترین چالش ما، بحث کارآمدی نظام است که باید به این مساله توجه شود.
وی افزود: 2 سال در بعد فرهنگی و دینی طرح کارآمدی نظام شروع به کار کردیم و هدف از انتشار این کتاب کارآمدسازی نظام در اثر بخشی است.
نویسنده کتاب در ادامه گفت: اثربخشی معنایی، موفقیت اهداف از پیش تعیین شده است که بررسی‌های ما نشان داد، ناکارآمدی در بسیاری از مسائل کشور وجود دارد و این زمینه نیازمند یک برنامه‌ریزی دقیق است.
وی اظهار داشت: جامع مخاطبان این کتاب، نخبگان کشوری هستند که می‌توانند در جامعه تحول عظیمی ایجاد کنند، همچنین این کتاب با استفاده از روش ترکیبی تألیف شده است.
میرتبار تصریح کرد: این کتاب در ۲ مرحله با پژوهش ترکیبی و با فرآیندهای مختلف با اظهارنظرهای پژوهشگران مرتبط با این حوزه و ایجاد اتاق‌های فکر تألیف شده است.
سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir ادامه خواهد داشت.

لینک منبع