اهمیت مسیٔولیت اجتماعی

حال که میزان شیوع کرونا مرز بحران را رد کرده و تمام کشور یکپارچه در وضعیت قرمز است، بهتر است بجای فرافکنی، بیشتر بر موضع مسیٔولیت‌پذیری تاکید کنیم تا موضوع کشف مقصر بحران فعلی!

در حال حاضر نهادها و ارگانهای رسمی و حقوقی بیش از اینکه بدنبال پیش‌گیری بر طبق علل، زمینه‌ها و بسترها باشند، بر اساس آمار روزانه فوتی‌های کرونایی کشور تصمیم‌گیری می‌کنند و به عبارت دیگر بجای پیش‌گیری از وقوع فاجعه، پیگیر اخبار فاجعه هستند… چرا که افزایش آمار ابتلا به کرونا در فصل سرما کاملا قابل پیش‌بینی بود ولی پروتکل‌ها به روال تیر و مرداد تجویز می‌شد و اکنون که در میانه فصل‌های سرد سال هستیم، در حال تصمیم‌گیری در مورد اجرایی کردن پروتکل‌های جدید هستند!

از طرف دیگر کم‌کاری، ضعف، تاخیر و اشتباه ارگان‌ها در اتخاذ تصمیم‌ و البته اجرا، از نظر عقل، شرع، عرف، اخلاق، وجدان و قانون نه تنها از جامعه سلب مسیٔولیت نمی‌کند بلکه بر اهمیت مسیٔولیت اجتماعی و تفکیک و استقلال آن از قوای رسمی تاکید می‌کند.

لذا تصمیمات نهادهای رسمی و مسیٔولیت اجتماعی مردم، دو عامل موثر بر یکدیگر و البته مستقل هستند که ضعف در یکی نباید مجوز کم‌کاری و رفع مسیٔولیت در دیگری باشد.

در نتیجه اگر ستاد کرونا و نهادهای مربوطه قادر به تعطیلی اماکن عمومی نیستند، جامعه نباید از خود رفع مسیٔولیت کند و کمافی‌السابق به سبک زندگی عادی و همیشگی خود ادامه دهد…

سینا کمالخانی – فرزند ملت
جوانی کنیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 × یک =

فهرست