سهم جوانان از هرم سه گوش بهارستان چند صندلی است؟

افزایش میانگین سنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در 10 دوره گذشته، نشان می دهد که هر چه از سالهای انقلاب اسلامی دور می شویم، حضور جوانان در عرصه‌های مدیریتی رنگ باخته و بازنشستگان تلاش بیشتری برای حفظ پست های مدیریتی داشته اند. این در حالیست که کلید واژه اصلی بیانات مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر، تاکیدی جدی بر میدان داری جوانان و استفاده از ظرفیت‌های جوانان در محور حرکت رو به رشد کشور دارد.

چنانچه مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی فرمودند:

« اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل می‌گذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم».

چراکه به اعتقاد ایشان جوانان سه خصوصیت بارز دارند و آن سه خصوصیت عبارت است از انرژی، امید، ابتکار.

میدان‌داری جوانان و ورود آن‌ها به عرصه مدیریت در روزهای آغازین انقلاب اسلامی و دوران هشت ساله دفاع مقدس دقیقا همان نقطه عطفی بود که باعث شد انقلاب نوپای ملت ایران بتواند در مقابل انواع مشکلات و تهدیدات داخلی و خارجی مقاومت کند و اتفاقا امتحان های مختلف را با سربلندی پشت سر بگذارد. نکته‌ای که به نظر می‌رسد این روزها مغفول مانده و حتی قانون منع بکارگیری بازنشستگان هم نتوانست چندان به کنار رفتن برخی مدیران سنتی و حضور جوانان در عرصه مدیریت کشور کمک کند.

خانه ملت یا خانه سالمندان؟

با نزدیک شدن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، آنچه بیش از پیش در مطالبات مردم دیده و شنیده می شود، حضور مدیران جوان، پر انگیزه و برنامه محور در میدان عمل است. نه لیست های جناحی و جریان‌های سیاسی که پیش از این امتحان خود را پس داده و اکنون بدون داشتن حرف جدیدی وارد میدان رقابت شده‌اند.

بلوغ سیاسی مردم و دسترسی به دنیای عظیم رسانه‌های نو، در این دوره شکل جدیدی از تصمیم‌گیری مردم برای انتخاب نمایندگانشان را به منصه ظهور خواهد رساند.
نگاهی به میانگین سنی نمایندگان نشان می دهد که سن ساکنان خانه ملت هر سال با عمر مجلس شورای اسلامی بالا می‌رود و امروز اگر مردم معیارهای انتخابشان را تغییر ندهند در دوره بعد هرم سه گوش بهارستان تبدیل به خانه سالمندان خواهد شد. چراکه میانگین سنی نمایندگان در دوره اول 32 سال بوده که در دوره دهم به 50 سال رسیده است.